V pátek 1. 10. 2021 prožili žáci IX. A v rámci evropského projektu Podporujeme gramotnosti projektový den „Zdraví z pohledu tradiční čínské medicíny“. Pozvání přijal bývalý žák naší školy Mgr. Zdeněk Chmelka, který je na tuto problematiku odborníkem na slovo vzatým.

Po krátkém představení provedl žáky zásadami správného stravování a zdravého životního stylu. Pod jeho vedením žáci srovnávali západní a východní medicínu a hledali souvislosti mezi tělesným a duševním zdravím. Dověděli se, jaké blahodárné účinky na zdraví má vyvážená strava a pravidelný pohyb. Velmi zajímavé bylo také povídání o životě v Číně a čínském čajovém obřadu. Aby nezůstalo jen u teorie, ve druhé části dne žáci připravili a ochutnali lahodný zelený čaj Dračí studna a v zrcadlové učebně si zacvičili část sestavy Ta-chi Yang. Celé dopoledne bylo pro všechny velmi silným zážitkem. Žáci byli motivováni netradiční a zajímavou formou ke sportu a zdravé výživě. Pod zkušeným vedením Zdeňka si osvojili praktické techniky k regeneraci organismu, překonávání únavy a předcházení stresovým situacím. Za tento nevšední zážitek Zdeňkovi velmi děkujeme.

Mgr. M. Zajíčková