Proč na svatého Martina jíme husu a pečeme svatomartinské rohlíčky ve tvaru podkovy? Co  znamená pojem svatomartinské víno? Kdo vlastně byl ten svatý Martin? Jezdil skutečně na bílém koni? Na tyto a další otázky už znají odpověď žáci třídy 5.A, kteří se dne 11. listopadu věnovali v hodině českého jazyka projektu o svatém Martinovi.

Nejprve žáci sledovali krátké video o tom, jak svatý Martin jedoucí na bílém koni rozpůlil svůj plášť, aby se o něho podělil se žebrákem. Pak si přečetli úryvek o svatém Martinovi z encyklopedie, kde se dozvěděli podrobnější informace o historické postavě svatého Martina. Následoval příběh o životě svatého Martina kreslený a psaný formou komiksu. Žáci pak porovnávali tyto dvě literární formy. Pravopis si děti procvičily na článku, ve kterém se seznámily s dřívějšími i současnými svatomartinskými venkovskými tradicemi. Společně si pak přečetly a vysvětlovaly význam několika pranostik patřících k tomuto období. Zakončení projektu bylo věnováno vybarvování obrázku svatého Martina v červeném plášti jedoucího na bílém koni.

Mgr. Lucie Pražáková