Výukový program, který proběhl v pátek 17. května 2013 ve velmi příjemné atmosféře, dětem nenásilnou formou představil, co se stává potravou zvířat v přírodě. Prostřednictvím her a soutěží se děti seznámily s býložravci, všežravci, masožravci a jejich potravními řetězci. S velkou chutí si z papíru vyrobily puštíka. Zaujaly je také audionahrávky hlasů zvířat a opět nechyběla ukázka živých opeřenců ze záchranné stanice v Rajhradě:

RAROH VELKÝ
Řadí se mezi sokolovité dravce. Vyniká vysokou rychlostí v letu a loveckou všestranností. Sokolnicky vedený pták dokáže ulovit volavku, husu a dokonce i desetikilogramového dropa. U nás je velice vzácný, hnízdí v počtu několika málo párů a svým rozšířením, pouze na Moravě, je vázán na sysly. Ohrožen je zejména rušením na hnízdišti, vybíráním mláďat a sloupy elektrického vedení.

PUŠTÍK OBECNÝ

Spolu s kalousem je naší nejběžnější sovou. Hnízdí v dutinách stromů a v lidských stavbách. Může hnízdit i ve stromech v parcích uprostřed měst. Má neuvěřitelně pestrý jídelníček, nejrůznější hlodavce, ptáky, hmyz, žáby a dokonce i ryby. Je velmi univerzálním predátorem, který v noci běžně loví podle sluchu a v lese se orientuje po paměti.

Na rozloučenou jsme si sovičku všichni pohladili. J

Mgr. Zdeňka Hošková, Mgr. Jana Jankovičová