V období od 22. 4. 2013 do 26. 4. 2013 probíhal v naší škole celoškolní projekt Týden pro Zemi.
Všechny třídy se během projektu zapojily do akce „Ze starého nové“. Smyslem bylo využít nepotřebné věci, které se kolem nás hromadí a vyrobit z nich zajímavý či užitečný výrobek.

Děti vytvořily originální předměty, které byly následně vystaveny ve školní knihovně. Deváťáci sestavili věrohodný model školy z kartonů, osmáci zase školní logo z vyřazeného elektra. Prvňáci vykouzlili z nepotřebného materiálu ovčí farmu, barevné chobotnice děti upletly z vlny či nastříhaly z PET lahví. Třeťáci bez jehly a nití ušili netradiční oděvy z mikrotenových sáčků a látek. Velmi zajímavé byly obrázky a dekorace z ruliček od toaletního papíru, své využití našla také plata od vajec či víčka od PET lahví. V češtině a němčině vytvářeli osmáci ze starých knih nové originály a v chemii si deváťáci vyzkoušeli výrobu recyklovaného papíru. No a ti nejzručnější smirkovali, brousili a natírali. Renovovali totiž s panem školníkem lavičky do školního atria. Výstava dětských výrobků Ze starého nové potrvá do 17. 5. 2013. Všichni jste srdečně zváni.
Během projektu proběhlo také několik akcí mimo školu. V přírodě žáci plnili zadané úkoly nebo uklízeli odpadky. Velmi zajímavá byla exkurze do sběrného dvora, kde se žáci dověděli mnoho poučného o recyklaci odpadu a jeho dalším využití. Neobvyklé vyučování v místní Kančí oboře přineslo dětem spoustu nových poznatků o flóře a fauně v okolní krajině lužních lesů.
Během celého dubnového týdne panovala ve škole dobrá nálada. Žáci se dověděli mnoho nových informací o vlivu člověka na přírodu a na vlastní kůži si vyzkoušeli několik receptů na její ochranu.
Děti ke všem činnostem přistupovaly s nadšením a zaujetím. Všichni okusili kouzlo tvoření a poznali,
že i staré věci mohou být ještě užitečné a mohou posloužit i k jiným účelům, než pro jaké byly původně určeny. Týden pro Zemi probíhal v přátelské pohodové atmosféře a všichni si užili spoustu legrace.

Mgr. Marta Zajíčková