Vytisknout

Čarodějná škola v 1. B

30. 4. 2015 žáci 1. B absolvovali čarodějnou školu. Na „čarodějnickém sněmu“, kde malí čarodějové a čarodějnice seděli v kruhu kolem ohně, se dověděli, že pálení čarodějnic patří k doposud velmi živým zvykům. Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května bývala jednou z magických nocí, kdy prý zlé síly měly větší moc než jindy. Lidé věřili, že v povětří poletuje spousta čarodějnic, které se slétají na sabat. Proto se této noci říká „noc čarodějnic“.

Čarodějnice však nebyly jen zlé. Těch, které znaly tajemství bylin, uměly zaříkávadly zahánět nemoci, si lidé vážili. O tom jsme se dočetli i v pohádce O obrovi, který měl obrovské trápení. I my jsme se učili čarovná zaříkávadla a pak jsme hovořili na téma „Kdybych uměl(a) čarovat, vyčaroval(a) bych …“.

Prostřednictvím knihy a DVD se žáci seznámili s malou čarodějnicí, která bydlí v chaloupce, ani velké ani malé, tak akorát pro ni a jejího moudrého přítele havrana, který umí mluvit a jmenuje se Abraxas. Má však jedno veliké přání: ráda by si s ostatními čarodějnicemi zatancovala na Skalnaté hoře o Filipojakubské noci. Starší družky ji nechtějí, protože je ještě malá a tak ji vyženou a navíc jí i zlomí létající koště. Malá čarodějnice se v celém příběhu snaží stát dobrou čarodějnicí a pomáhá lidem, jak se dá…

Nakonec si malí čarodějové a čarodějnice šli vyhlédnout na školní hřiště nějakou sovu. Nejvíce je zaujala sova pálená, se kterou se již v říjnu seznámili. Sova pálená je podle odborníků nejhezčí sovou v Evropě.

Mgr. Zdeňka Hošková

18. září
Dopravní soutěž
Evropský týden mobility
vybraní žáci 4. - 9. roč.

20. září
Na silnici nejsi sám
Dopravní hřiště Břeclav
3. A, B

21. září
Přespolní běh

28. září
Státní svátek

Malé info

K-centrum logo

 

EUpenizeskolam
 

Kdo je online

Právě přítomno: 47 hostů a žádný člen